Typ výletu: Hrady a zámky
Obtiažnosť: ľahká
Spoplatnený vstup: Áno

Pamiatky Kaštieľ Múzeum Aj s deťmi

Najstaršia renesačná pamiatka na Kysuciach.

Popis

Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom v každom podlaží, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. V druhej polovici 17. storočia došlo k prestavbe objektu, zrejme v súvislosti s rozvojom majera, ktorého objekt kaštieľa sa stal centrom.

Kysucké múzeum v Čadci ponúka pre pedagógov, žiakov základných a študentov stredných škôl okrem prehliadky stálych expozícií a výstav v radoľskom kaštieli i nasledovné prednášky:

Archeologické nálezy na Kysuciach - prednáška formou powerpointovej prezentácie predstavuje archeologické nálezy na Kysuciach od začiatku 20. storočia, kedy sú evidované prvé archeologické nálezy, až do súčasnosti, pričom oboznamuje aj s výsledkami najnovšieho výskumu v Radoli na Koscelisku.

Lektorka: Mgr. Danka Majerčíková, archeologička

 

O našich zvonoch - prednáška zameriava pozornosť na výskum zvonov priamo v teréne. Cieľom je podanie teoretickej problematiky o zvonoch, výrobcoch, technike, histórii a používaní ako hudobného nástroja. Autor približuje verejnosti na Slovensku málo prebádaný vedný odbor – kampanológiu.

Lektor: Mgr. Daniel Husárik, historik, Kysucké múzeum v Čadci

Kaštieľ v tomto období patril do budatinského panstva patriaceho Suňogovcom, ktorých potomkovia ho vlastnili až do roku 1798, kedy budatinské panstvo prešlo do vlastníctva Csákyovcov. V písomnej zmienke o majeri z roku 1658 sa tu nachádzali stodoly, pánske stajne, rybníky, ovocná záhrada, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. Zachovaný kaštieľ v Radoli predstavuje renesančný typ zemianskeho sídla a pôvodne bol zrejme opevnený hradobným múrom. Prestavbou objekt získal rozsiahle siene na prízemí a poschodí so schodišťom Jeho renesančný charakter dokazujú okna so šambránami a plastickými naklonenými rímsami, krížová klenba s hrebienkovou výzdobou uprostred, valená klenba s lunetami a nárožné maľované kvádrovanie. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka.

Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely. Po rekonštrukcii kaštieľa tu je od roku 1983 sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea v Čadci, v roku 2002 čiastočne reinštalovaná. Na prízemí kaštieľa sa nachádza expozícia Staršie dejiny Kysúc, v súčasnosti nesúca názov Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, ktorá na podklade archeologických exponátov dokumentuje prvé stopy po ľudskej činnosti a najstaršie osídlenie kysuckej oblasti. Sú tu zaujímavé exponáty, ktoré pochádzajú z obdobia paleolitu až po dobu rímsku ako je zub - stolička z mamuta, rozličné úlomky pracovných nástrojov, keramika či nálezy so sídliska ľudu púchovskej kultúry V Lopušných Pažitiach. Prekvapením pre všetkých návštevníkov je replika mamutieho mláďaťa. Veľkomoravské a stredoveké obdobie prezentuje keramika z Lopušných Pažití, kde bolo na konci 9. storočia slovanské opevnenie, nález najstaršej sakrálnej stavby na Kysuciach na Koscelisku v Radoli a tiež nálezy z Kysuckého Nového Mesta. Návštevníci tu môžu vidieť kópiu jedinečnej kostenej plastiky - madony pochádzajúcej z deštrukcie kostola na Koscelisku. Jej výška je 84 mm., zhotovená bola vo Francúzsku alebo v Nemecku pravdepodobne v 14. storočí.

Na poschodí je od roku 2002 inštalovaná expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, cieľom ktorej je prezentovať dejiny dvoch najstarších miest na Kysuciach - Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Je tu obývacia spálňa z Kysuckého Nového z konca 19. storočia, spálňa a jedáleň, kde veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce a mnohé ďalšie bytové doplnky.

Návštevníci si môžu taktiež pozrieť stálu expozíciu Odkaz Cyrilometodskej tradície, ktorá zachytáva prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoj kresťanstva na našom území. Hlavným prvkom expozície sú postavy vierozvestcov v liturgických odevoch, ale aj model veľkomoravského kostola a trojrozmerné modely prvého slovanského písma - hlaholiky.

Poslednou stálou expozíciou, ktorú ponúka Kaštieľ Radoľa, je expozícia Svet alchymistu, ktorá prezentuje spôsob života a práce alchymistu v jeho laboratóriu.

 

Termíny prednášok sa určia na základe dohody s autormi. Maximálna kapacita prednáškovej miestnosti je pre 30 žiakov alebo študentov. Prosíme rezervovať prednášky aspoň týždeň vopred na tel. č. 041/4212505 alebo mailom: kastiel@kysuckemuzeum.sk

zdroj: www.kysuckemuzeum.sk

Dostupnosť

Kastieľ si môžete pozrieť počas nasledovných dní:

pondelok  - piatok: 8:00 h - 16:00 h, nedeľa: 10:00 h - 16:00 h, sobota: zatvorené

Posledný vstup na prehliadku je možný o 15.30 h.


Druh výletu, možnosti

  • za kultúrou
  • s rodinou
  • do mesta

Prístupnosť v ročných obdobiach

  • celoročne prístupné

Prístupová cesta

  • asfaltová

Parkovanie

  • parkovanie zadarmo

Hodnotenie

Žiadne hodnotenie